BLOG - MASÁŽE

Co jsou spoušťové body a co všechno dovedou

Ivana Rezková | 15.2.2013

Spoušťové body (trigger points) jsou  malé tuhé uzlíky ve svalech, které mohou být na pohmat velmi bolestivé.  Hlavním symptomem   spoušťových bodů je přenesená bolest.. Přenesené bolesti se mohou vyskytovat mnohdy i velice daleko od místa aktivního spoušťového bodu.

           
Jak vzniká spoušťový bod ?

Zkladní funkcí svalů je pohyb  – zkracování a natahování se. To mají na svědomí mikrovlákna , která do sebe zapadají jako propletené prsty rukou (=-=-=).  Za normálního stavu po sobě volně kloužou a zapadají do sebe, čímž vzniká ono zkracování a prodlužování svalu. Za určitých podmínek se tato schopnost naruší a vlákna zůstanou v sobě zaklesnutá. Část svalu tedy zůstane trvale stažená a  zbytek se musí napnout více než je normální. Vzniká lokální svalové napětí s biochemickými změnami v okolí . Tím  vzniká spoušťový bod, který vede k poruše funkce svalu a rozvoji přenesených bolestí.

           
Co je příčinou vzniku spoušťového bodu ?

  •  zranění, nehody, pády, apod.,

způsobují bolest, která někdy neodejde ani po zhojení rány nebo srůstu kosti. Nejspíše utrpěl  i sval, kterému nebyla věnována patřičná pozornost při léčbě .

  •   jednorázové přetížení svalu,

přílišnou aktivitou (přehnaným nebo neuváženým tréninkem,  nesení příliš těžkého břemene  v jedné ruce,  ale i dlouhým sezením, špatným držením těla, nevhodnou matrací, nadváhou apod.

  •  prochladnutí svalu        

průvan, klimatizace, otevřená okénka v autě apod.. Malý výčet toho, co dokáže být poslední kapkou pro unavený sval.

  •  psychika     

 Stresy a emoční vypětí jsou schopné úplně utlumit přirozenou imunitu a regenerační procesy těla. Jen oblast šíje a krku je u spousty lidí natolik "postižená", i když žádné zranění neutrpěli, že je jasným důkazem, co všechno psychika a životní styl dokážou.


Terapeutické metody

Spoušťové body neodpovídají na pozitivní myšlení, meditaci, ani progresivní relaxaci.

Fyzické metody nemusí uspět, pokud jsou aplikovány příliš zeširoka.

Klasické protahování například není natolik specifické, aby nějak spolehlivě ovlivnilo TrP. Pokud se protahování přehání, může stav ještě zhoršit.

Terapeutické teplo nebo chlad může dočasně ulevit od bolesti, ale neodstraní TrP.

Elektrická nebo magnetická stimulace může poskytnout jistou úlevu, ale spoušťový bod neodstraní.

Různé druhy masáží , jako je shiatsu, švédská masáž, apod., přes své jednoznačně pozitivní účinky, jsou také nedostatečně specifické, aby zaručily úspěch v odstranění spoušťových bodů.

 

Pro spolehlivý účinek se terapie musí zaměřit přímo na spoušťové body.

  • Použití jehel .

Buďto se používají suché, jako v akupunktuře, nebo s malou dávkou anestetika. V obou případech je ale nutná naprostá preciznost a zaměření na spoušťové body, což se při běžné aplikaci obstřiku u lékaře rozhodně neděje!

  • Nejjednodušší a nejbezpečnější metoda je hloubková masáž  

Důležité je najít ten správný bod a nenechat se zmást místem, kde se bolest projevuje. Terapeut vás může za určitých podmínek naučit ošetřovat si spoušťový bod sám, ale vždy je nutné, aby právě ten správný spoušťový bod a jeho přenesenou bolest  diagnostikoval odborník - terapeut , který se věnuje této terapii.

Ošetření spoušťových bodů  je zatím u nás téměř neznámá metoda, což je velká škoda vhledem k jejím možnostem. Lékařská odbornost se spoušťovým bodům systematicky nevěnuje. Proto je také většina bolestí v pohybovém systému sváděna na degenerativní změny ( výrůstky ), které jsou většinou zcela neškodné nebo na výhřezy plotének ( které jsou často klinicky zcela němé ).

 


zpět na seznam článků