BLOG - VÝŽIVOVÉ PORADENSTVÍ

Tavené sýry - ano či ne?

Stanislava Miková | 4.4.2013

Tavené sýry - ano či ne?

V Čechách ročně zkonzumujeme 2 kg tavených sýrů/osobu. Touto spotřebou se řadíme na první místo ve světě.

A co to vlastně tavený sýr je a jak vzniká? Tavený sýr je trvanlivý mléčný výrobek a vzniká tavením přírodních sýrů a dalších surovin a přísad při použití tavicích solí, nejčastěji fosfátů a citrátů.  Musí obsahovat pouze mléčný tuk. Pokud je přidáno jakékoliv množství rostlinného tuku, nesmí se výrobek nazývat „sýr“ a v obchodě musí být tyto výrobky označeny upozorněním, že obsahují jiný tuk, než mléčný.

Vzhledem k vysokému obsahu fosforu v tavících solích, které se při výrobě používají, je využitelnost vápníku z tavených sýrů minimální. Výjimkou jsou Bio sýry, při jejichž výrobě jsou povoleny pouze tavicí soli na bázi citrátů - kyseliny citronové.

Při výrobě tavených sýrů se používají i další látky (emulgátory, regulátory pH, barviva a konzervanty), které jsou schválené zdravotnickou vyhláškou. Všechny použité ingredience musí být uvedeny na obalu potraviny.

Další „nevýhodou“ tavených sýrů je rovněž vysoký obsah sodíku, a proto jsou tavené sýry nevhodné pro malé děti i osoby, které si musí kvůli různým zdravotním problémům hlídat množství zkonzumované soli (vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění atd.).

Oproti tomu čerstvé sýry se vyrábějí z mléka, syřidla, mléčných kultur - a vápník je zde ideálně vstřebatelný.

 

 

 


zpět na seznam článků